موارد قابل توجه قبل از خرید فرش

نکات قابل توجه قبل از خرید فرش:

فرش ابریشم

برای خرید فرش مورد نظر چه فرش ابریشم و چه فرش ماشینی, مکان مورد نظرتان را تصور کنید. اگر شروع شما از یک اتاق کاملا خالی است، ابتدا فرش را انتخاب کرده و سپس دیوارها را با رنگ هایی که در فرش مشاهده می کنید و مورد دلخواهتان می باشد رنگ یا کاغذ دیواری کنید. همچنین مبلمانی را انتخاب نمایید که طرح و رنگهای به کار گرفته شده در فرش را نمایش دهد.
فرش بایستی اندازه اتاق باشد و توجه نمایید که مورد استفاده اتاق چیست و چه اندازه ترافیک دارد و نور آن به چه اندازه می باشد.
اگر چیدمان اتاق را با وسایل و مبلمان شروع خواهید کرد فرشی را انتخاب نمایید که رنگ یا نقش مبلمان و وسایل شما را نشان دهد. نقش ها می توانند ترکیب شوند به شرطی که بتوانند توسط رنگها هماهنگ شوند.
به اندازه اتاق یا مکانی که می خواهید آن را بپوشانید فرش بگیرید و نه کوچکتر و نه بزرگتر. وجود سایزهای متفاوت انواع فرش ها گزینه های بیشتری را برای انتخاب، پیش روی شما قرار داده است.
موضوع مهم و قابل توجه برای انتخاب نوع رنگ این است که فرش های روشن باعث بزرگ نشان دادن اتاق می شوند و رنگ های تیره موجب کوچک نشان دادن فضا خواهند شد.
فرشی را انتخاب نمایید که دارای کارایی بالایی باشد و نیز از نظر تراکم، الیاف و شانه خوب باشد. هرچه میزان الیاف فرش بیشتر باشد فرش شما ماندگاری بیشتری خواهد داشت.
فرشهای ماشینی شبیه فرش های دستباف(فرش ابریشم) هستند اما از لحاظ قیمت تفاوت بسیاری دارند، قیمت فرش های تزیینی در بعضی موارد شبیه فرش های ماشینی است ولی در برخی از نمونه ها کمی ارزانتر هستند.
اگر در خرید فرش به دنبال قیمت مناسب می باشید بهتر است فرش های ماشینی را در الویت اول (بعد فرش های دستباف و ابریشمی) خود قرار دهید.